
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 24 |
| Radiation Hardening | No |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | Parallel, SPI, Serial |
| Min Input Voltage | 2.375 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 90 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Power Dissipation | 90 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Inputs | 2 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 2.625 V |
| Sampling Rate | 500 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1.5 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| power consumption | 60 mW |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 70 dB |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, Parallel |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Reference Type | External, Internal |
Stock: 601
Distributors
pcbx
Unit Price$36.82250
Ext.Price$36.82250
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $36.82250 | $36.82250 |
| 10 | $30.37247 | $303.72470 |
| 25 | $29.19617 | $729.90425 |
| 50 | $28.35433 | $1417.71650 |
| 100 | $27.53676 | $2753.67600 |
| 300 | $26.74277 | $8022.83100 |
| 500 | $25.97167 | $12985.83500 |
| 1000 | $25.22335 | $25223.35000 |
